Monday, December 11, 2017

Seattle Film Critics Society Award Nominations

Winners announced next Monday, the 18th.

BEST PICTURE OF THE YEAR:
Blade Runner 2049 (Warner Bros.)
The Disaster Artist (A24)
Dunkirk (Warner Bros.)
The Florida Project (A24)
Get Out (Universal)
Lady Bird (A24)
Logan (20th Century Fox)
Phantom Thread (Focus Features)
The Post (20th Century Fox)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)

BEST DIRECTOR:
Sean Baker – The Florida Project
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

BEST ACTOR in a LEADING ROLE:
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

BEST ACTRESS in a LEADING ROLE:
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

BEST ACTOR in a SUPPORTING ROLE:
Willem Dafoe – The Florida Project
Barry Keoghan – The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Michael Shannon – The Shape of Water
Patrick Stewart – Logan

BEST ACTRESS in a SUPPORTING ROLE:
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Lesley Manville – Phantom Thread
Laurie Metcalf – Lady Bird

BEST ENSEMBLE CAST:
Call Me by Your Name
Get Out
Lady Bird
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST SCREENPLAY:
The Big Sick – Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
The Disaster Artist – Scott Neustadter & Michael H. Weber
Get Out – Jordan Peele
Lady Bird – Greta Gerwig
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

BEST ANIMATED FEATURE:
The Breadwinner – Nora Twomey, director
Coco – Adrian Molina, Lee Unkrich, directors
The LEGO Batman Movie – Chris McKay, director
Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman, directors
Your Name. – Makoto Shinkai, director

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:
Blade of the Immortal – Takashi Miike, director
BPM (Beats Per Minute) – Robin Campillo, director
Frantz – François Ozon, director
Raw – Julia Ducournau, director
Thelma – Joachim Trier, director

BEST DOCUMENTARY FEATURE:
City of Ghosts – Matthew Heineman, director
Ex Libris: The New York Public Library – Frederick Wiseman, director
Faces Places – JR, Agnès Varda, co-directors
LA 92 – Daniel Lindsay, T.J. Martin, directors
Step – Amanda Lipitz, director

BEST CINEMATOGRAPHY:
Blade Runner 2049 – Roger A. Deakins
Columbus – Elisha Christian
Dunkirk – Hoyte von Hoytema
The Florida Project – Alexis Zabé
The Shape of Water – Dan Laustsen

BEST COSTUME DESIGN:
Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
Blade Runner 2049 – Rénee April
Darkest Hour – Jacqueline Durran
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape of Water – Luis Sequeira

BEST FILM EDITING:
Baby Driver – Paul Machliss, Jonathan Amos
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
Get Out – Gregory Plotkin
Lady Bird – Nick Houy

BEST ORIGINAL SCORE:
Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
War for the Planet of the Apes – Michael Giacchino
Wonderstruck – Carter Burwell

BEST PRODUCTION DESIGN:
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner (Production Designer); Alessandra Querzola (Set Decorator)
Dunkirk – Nathan Crowley (Production Designer); Gary Fettis (Supervising Set Decorator)
Murder on the Orient Express – Jim Clay (Production Designer); Rebecca Alleway (Set Decorator)
Phantom Thread – Mark Tildesley (Production Designer); Véronique Melery (Set Decorator)
The Shape of Water – Paul Denham Austerberry (Production Designer); Shane Vieau, Jeff Melvin (Set Decorators)

BEST VISUAL EFFECTS:
Blade Runner 2049 – John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Dunkirk – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Paul Corbould
The Shape of Water – Dennis Berardi, Luke Groves, Trey Harrell, Kevin Scott
Valerian and the City of a Thousand Planets – Scott Stokdyk, Jérome Lionard
War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 years of age or younger upon start of filming):
Dafne Keen – Logan
Sophia Lillis – It
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

VILLAIN OF THE YEAR:
Dennis and various multiple personalities – Split – portrayed by James McAvoy
Martin – The Killing of a Sacred Deer – portrayed by Barry Keoghan
Pennywise – It – portrayed by Bill Skarsgård
Philip Krauss – Detroit – portrayed by Will Poulter
Richard Strickland – The Shape of Water – portrayed by Michael Shannon

San Diego Film Critics Society Award Winners

Best Picture: GET OUT
Runner Up: LADY BIRD

Best Director: Greta Gerwig, LADY BIRD
Runner Up: Christopher Nolan, DUNKIRK

Best Actor: James McAvoy, SPLIT
Runner Up: James Franco, THE DISASTER ARTIST

Best Actress: Sally Hawkins, MAUDIE
Runner Up: Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER

Best Supporting Actor: Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Runner Up: Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT

Best Supporting Actress: (TIE) Allison Janney I, TONYA and Laurie Metcalf, LADY BIRD

Best Comedic Performance: Daniel Craig, LOGAN LUCKY
Runner Up: James Franco, THE DISASTER ARTIST

Best Original Screenplay: Jordan Peele, GET OUT
Runner Up: Greta Gerwig, LADY BIRD

Best Adapted Screenplay: Scott Neustadter & Michael H. Weber, THE DISASTER ARTIST
Runner Up: Virgil Williams & Dee Rees, MUDBOUND

Best Documentary: JANE
Runner Up: THE WORK

Best Animated Film: MY LIFE AS A ZUCCHINI
Runner Up: THE BOSS BABY

Best Foreign Language Film: THELMA
Runner Up: BPM (BEATS PER MINUTE)

Best Editing: Jonathan Amos & Paul Machliss, BABY DRIVER
Runner Up: Lee Smith, DUNKIRK

Best Cinematography: Hoyte Van Hoytema, DUNKIRK
Runner Up: Darius Khondji, THE LOST CITY OF Z

Best Production Design: Paul D. Austerberry, THE SHAPE OF WATER
Runner Up: Alessandora Querzola and Dennis Gassner, BLADE RUNNER 2049

Best Visual Effects: WAR FOR THE PLANET OF THE APES
Runner Up: (TIE) BEAUTY AND THE BEAST and DUNKIRK

Best Costume Design: (TIE) Jacqueline Durran, BEAUTY and the BEAST and Mark Bridges, PHANTOM THREAD

Best Use of Music: BABY DRIVER
Runner Up: CALL ME BY YOUR NAME

Breakthrough Artist: Timothee Chalamet
Runner Up: Barry Keoghan

Best Ensemble: MUDBOUND

Body of Work: Michael Stuhlbarg – THE POST, CALL ME BY YOUR NAME, THE SHAPE OF WATER

The 75th Annual Golden Globe Nominations

Best Picture – Drama
“Call Me by Your Name”
“Dunkirk”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Picture – Comedy or Musical
“The Disaster Artist”
“Get Out”
“The Greatest Showman”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

Best Actor - Drama
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Tom Hanks, “The Post”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Best Actress - Drama
Jessica Chastain, “Molly’s Game”
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Meryl Streep, “The Post”
Michelle Williams, “All the Money in the World”

Best Actor - Comedy/Musical
Steve Carell, “Battle of the Sexes”
Ansel Elgort, “Baby Driver”
James Franco, “The Disaster Artist”
Hugh Jackman, “The Greatest Showman”
Daniel Kaluuya, “Get Out”

Best Actress - Comedy/Musical
Judi Dench, “Victoria & Abdul”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Emma Stone, “Battle of the Sexes”
Helen Mirren, “The Leisure Seeker”

Best Director
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Ridley Scott, “All The Money in the World”
Steven Spielberg, “The Post”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Armie Hammer, “Call Me by Your Name”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, “Mudbound”
Hong Chau, “Downsizing”
Allison Janney, “I, Tonya”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Best Screenplay
Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor “The Shape of Water”
Greta Gerwig “Lady Bird”
Liz Hannah and Josh Singer “The Post”
Martin McDongh “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Aaron Sorkin “Molly’s Game”

Best Animated Film
“The Boss Baby”
“The Breadwinner”
“Ferdinand”
“Coco”
“Loving Vincent”

Best Foreign Language Film
“A Fantastic Woman”
“First They Killed My Father”
“In the Fade”
“Loveless”
“The Square”

Best Original Score
Carter Burwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Alexandre Desplat, “The Shape of Water”
Jonny Greenwood, “Phantom Thread”
John Williams, “The Post”
Hans Zimmer, “Dunkirk”

Best Original Song
Coco - Remember Me
Ferdinand - Home
The Greatest Showman - This is Me
Mudbound - Mighty River
The Star - The Star

Best Drama Series
“The Crown”
“Game of Thrones”
“The Handmaid’s Tale”
“Stranger Things”
“This is Us”

Best Comedy/Musical Series
“Black-ish”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“Master of None”
“SMILF”
“Will & Grace”

Best Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown, “This is Us”
Freddie Highmore, “The Good Doctor”
Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
Liev Schreiber, “Ray Donovan”
Jason Bateman, “Ozark”

Best Actress in a Drama Series
Caitriona Balfe, “Outlander”
Claire Foy, “The Crown”
Maggie Gyllenhaal, “The Deuce”
Katherine Langford, “13 Reasons Why”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Best Actor in a Comedy/Musical Series
Anthony Anderson, “Black-ish”
Aziz Ansari “Master of None”
Kevin Bacon, “I Love Dick”
William H. Macy, “Shameless”
Eric McCormack, “Will and Grace”

Best Actress in a Comedy/Musical Series
Pamela Adlon, “Better Things”
Alison Brie, “Glow”
Issa Rae, “Insecure”
Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Frankie Shaw, “SMILF”

Best TV Movie/Limited Series
“Big Little Lies”
“Fargo”
“Feud: Bette and Joan”
“The Sinner”
“Top of the Lake: China Girl”

Best Actor in a TV Movie/Limited Series
Robert De Niro, “The Wizard of Lies”
Jude Law, “The Young Pope”
Kyle MacLachlan, “Twin Peaks”
Ewan McGregor, “Fargo”
Geoffrey Rush, “Genius”

Best Actress in a TV Movie/Limited Series
Jessica Biel, “The Sinner”
Nicole Kidman, “Big Little Lies”
Jessica Lange, “Feud: Bette and Joan”
Susan Sarandon, “Feud: Bette and Joan”
Reese Witherspoon, “Big Little Lies”

Best Supporting Actor
Alfred Molina, “Feud”
Alexander Skarsgard, “Big Little Lies”
David Thewlis, “Fargo”
David Harbour, “Stranger Things”
Christian Slater, “Mr. Robot”

Best Supporting Actress
Laura Dern, “Big Little Lies”
Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
Chrissy Metz, “This is Us”
Michelle Pfeiffer, “The Wizard of Lies”
Shailene Woodley, “Big Little Lies”

San Diego Film Critics Society Award Nominations

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
GET OUT
LADY BIRD
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Director
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Actor
Gary Oldman, DARKEST HOUR
James Franco, THE DISASTER ARTIST
James McAvoy, SPLIT
Robert Pattinson, GOOD TIME
Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Margot Robbie, I, TONYA
Sally Hawkins, MAUDIE
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Saoirse Ronan, LADY BIRD

Best Supporting Actor
Ethan Hawke, MAUDIE
Oscar Isaac, SUBURBICON
Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Allison Janney I, TONYA
Bria Vinaite, THE FLORIDA PROJECT
Catherine Keener, GET OUT
Holly Hunter, THE BIG SICK
Laurie Metcalf, LADY BIRD

Best Comedic Performance
Daniel Craig, LOGAN LUCKY
Ezra Miller, JUSTICE LEAGUE
James Franco, THE DISASTER ARTIST
Lil Rel Howery, GET OUT
Ray Romano, THE BIG SICK

Best Original Screenplay
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, THE BIG SICK
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Adapted Screenplay
James Gray, THE LOST CITY OF Z
James Ivory, CALL ME BY YOUR NAME
Scott Neustadter & Michael H. Weber, THE DISASTER ARTIST
Sofia Coppola, THE BEGUILED
Virgil Williams & Dee Rees, MUDBOUND

Best Documentary
EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
FACES PLACES
JANE
LAST MEN IN ALEPPO
THE WORK

Best Animated Film
COCO
LOVING VINCENT
MY ENTIRE HIGH SCHOOL SINKING INTO THE SEA
MY LIFE AS A ZUCCHINI
THE BOSS BABY

Best Foreign Language Film
BPM (BEATS PER MINUTE)
FACES PLACES
THE OTHER SIDE OF HOPE
THE SQUARE
THELMA

Best Editing
Jonathan Amos & Paul Machliss, BABY DRIVER
Jon Gregory, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Lee Smith, DUNKIRK
Sarah Broshar, Michael Kahn, THE POST
Sidney Wolinsky, THE SHAPE OF WATER

Best Cinematography
Ben Richardson, WIND RIVER
Dan Laustsen, THE SHAPE OF WATER
Darius Khondji, THE LOST CITY OF Z
Hoyte Van Hoytema, DUNKIRK
Roger Deakins, BLADE RUNNER 2049

Best Production Design
Anne Ross, THE BEGUILED
Alessandora Querzola and Dennis Gassner, BLADE RUNNER 2049
Nathan Crowley, DUNKIRK
Paul D. Austerberry, THE SHAPE OF WATER
Sarah Greenwood, BEAUTY AND THE BEAST

Best Visual Effects
BEAUTY AND THE BEAST
BLADE RUNNER 2049
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Costume Design
Jacqueline Durran, BEAUTY and the BEAST
Jenny Eagan, HOSTILES
Luis Sequeira, THE SHAPE OF WATER
Mark Bridges, PHANTOM THREAD
Sonia Grande, THE LOST CITY OF Z
Stacey Battat, THE BEGUILED

Best Use of Music
BABY DRIVER
BEAUTY AND THE BEAST
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER

Breakthrough Artist
Barry Keoghan
Brooklynn Prince
Greta Gerwig
Jordan Peele
Sophia Lillis
Timothee Chalamet

Best Ensemble
GET OUT
LADY BIRD
MUDBOUND
THE POST
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Sunday, December 10, 2017

St. Louis Film Critics Association Award Nominations

Best Picture
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director
Guillermo Del Toro "The Shape of Water"
Greta Gerwig "Lady Bird"
Jordan Peele "Get Out"
Steven Spielberg "The Post"
Denis Villeneuve "Blade Runner 2049"

Best Actor
Daniel Day-Lewis "Phantom Thread"
Daniel Kaluuya "Get Out"
James Franco "The Disaster Artist"
Tom Hanks "The Post"
Gary Oldman "Darkest Hour"

Best Actress
Sally Hawkins "The Shape of Water"
Frances McDormand "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
Saoirse Ronan "Lady Bird"
Kristen Stewart "Personal Shopper"
Meryl Streep "The Post"

Best Supporting Actor
Willem Dafoe "The Florida Project"
Richard Jenkins "The Shape of Water"
Woody Harrelson "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
Sam Rockwell "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
Michael Shannon "The Shape of Water"

Best Supporting Actress
Hong Chau "Downsizing"
Holly Hunter "The Big Sick"
Laurie Metcalf "Lady Bird"
Octavia Spencer "The Shape of Water"
Kristen Scott Thomas "Darkest Hour"

Best Original Screenplay
The Big Sick
Lady Bird
Get Out
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Adapted Screenplay
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
It
Molly's Game
Mudbound

Best Animated Movie
Captain Underpants: The First Epic Movie
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary
City of Ghosts
Jane
Last Man in Aleppo
Never Say Goodbye: The Kshe Documentary
Whose Streets?

Best Foreign Film
First They Killed My Father
Frantz
Graduation
Land of Mine
The Square

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Wonder Wheel

Best Soundtrack
Atomic Blonde
Baby Driver
Coco
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Editing
Baby Driver
Darkest Hour
Dunkirk
The Post
The Shape of Water

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

Best Score
Blade Runner 2049
Dunkirk
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water

Best Visual Effects
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
War for the Planet of the Apes

Best Scene
Atomic Blonde - Stairway Fight
Baby Driver - Harlem Shuffle opening
Call Me By Your Name - Elio’s Dad’s monologue
The Disaster Artist - Oh Hi, Mark
Lady Bird - Coach directing The Tempest

Worst Film
King Arthur: Legend of the Sword
Life
The Mummy
The Snowman
Transformers: The Last Knight

Atlanta Film Critics Circle Awards

TOP 10 2017 FILMS
1. Get Out
2. Dunkirk
3. Lady Bird
4. The Shape of Water
5. Call Me by Your Name
6. The Florida Project
7. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
8. The Big Sick
9. Baby Driver
10. The Post

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
Timothée Chalamet in Call Me by Your Name

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
Sally Hawkins in The Shape of Water

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe in “The Florida Project”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laurie Metcalf in “Lady Bird”

BEST ENSEMBLE PERFORMANCE
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

BEST DIRECTOR
Christopher Nolan for “Dunkirk”

BEST SCREENPLAY
Jordan Peele for "Get Out"

BEST DOCUMENTARY
TIE: “Jane” and “Kedi”

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
“BPM (Beats Per Minute)”

BEST ANIMATED FILM
“Coco”

BEST CINEMATOGRAPHY
Hoyte van Hoytema for “Dunkirk”

AFCC BREAKTHROUGH AWARD
Jordan Peele for “Get Out”

Golden Globe Film Nomination Predictions

Best Picture - Drama
Call Me By Your Name
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Picture - Comedy/Musical
The Big Sick
The Disaster Artist
Get Out
I, Tonya
Lady Bird

Best Actor - Drama
Timothee Chalamet "Call Me By Your Name"
Daniel Day-Lewis "Phantom Thread"
Tom Hanks "The Post"
Jake Gyllenhaal "Stronger"
Gary Oldman "Darkest Hour"

Best Actress - Drama
Annette Bening "Film Stars Don't Die in Liverpool"
Jessica Chastain "Molly's Game"
Sally Hawkins "The Shape of Water"
Frances McDormand "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
Meryl Streep "The Post"

Best Actor - Comedy/Musical
James Franco "The Disaster Artist"
Hugh Jackman "The Greatest Showman"
Daniel Kaluuya "Get Out"
Kumail Nanjiani "The Big Sick"
Adam Sandler "The Meyerowitz Stories"

Best Actress - Comedy/Musical
Judi Dench "Victoria and Abdul"
Zoe Kazan "The Big Sick"
Margot Robbie "I, Tonya"
Saoirse Ronan "Lady Bird"
Emma Stone "Battle of the Sexes"

Best Director
Luca Guadagnino "Call Me By Your Name"
Guillermo Del Toro "The Shape of Water"
Greta Gerwig "Lady Bird"
Christopher Nolan "Dunkirk"
Steven Spielberg "The Post"

Best Supporting Actor
Willem Dafoe "The Florida Project"
Armie Hammer "Call Me By Your Name"
Richard Jenkins "The Shape of Water"
Sam Rockwell "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
Michael Stuhlbarg "Call Me By Your Name"

Best Supporting Actress
Tiffany Haddish "Girls Trip"
Holly Hunter "The Big Sick"
Allison Janney "I, Tonya"
Laurie Metcalf "Lady Bird"
Octavia Spencer "The Shape of Water"

Best Screenplay
James Ivory "Call Me By Your Name"
Greta Gerwig "Lady Bird"
Jordan Peele "Get Out"
Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor "The Shape of Water"
Martin McDonagh "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Best Animated Feature
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Foreign Language Film
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square

Best Original Score
Dario Marianelli "Darkest Hour"
Hans Zimmer "Dunkirk"
Jonny Greenwood "Phantom Thread"
John Williams "The Post"
Alexandre Desplat "The Shape of Water"

Best Original Song
Beauty and the Beast - Evermore
Coco - Remember Me
Fifty Shades Darker - I Don't Wanna Live Forever
The Greatest Showman - Come Alive
Marshall - Stand Up for Something

Golden Globe Television Nomination Predictions

Best Drama Series
The Crown
Game of Thrones
The Handmaid's Tale
Mindhunter
Stranger Things 2

Best Comedy/Musical Series
Glow
The Marvelous Mrs. Maisel
Master of None
Veep
Will & Grace

Best Actor in a Drama Series
Jason Bateman "Ozark"
Sterling K. Brown "This is Us"
James Franco "The Deuce"
Jonathan Groff "Mindhunter"
Bob Odenkirk "Better Call Saul"

Best Actress in a Drama Series
Emilia Clare "Game of Thrones"
Claire Foy "The Crown"
Maggie Gyllenhaal "The Deuce"
Laura Linney "OzarK"
Elisabeth Moss "The Handmaid's Tale"

Best Actor in a Comedy/Musical Series
Anthony Anderson "black-ish"
Aziz Ansari "Master of None"
Ted Danson "The Good Place"
Larry David "Curb Your Enthusiasm"
Eric McCormack "Will & Grace"

Best Actress in a Comedy/Musical Series
Alison Brie "Glow"
Julia Louis-Dreyfus "Veep"
Debra Messing "Will & Grace"
Issa Rae "Insecure"
Tracee Ellis Ross "black-ish"

Best TV Movie/Miniseries
Big Little Lies
Feud: Bette and Joan
Godless
Top of the Lake: China Girl
Twin Peaks

Best Actor in a TV Movie/Miniseries
Jeff Daniels "Godless"
Robert DeNiro "The Wizard of Lies"
Jude Law "The Young Pope"
Kyle MacLachlan "Twin Peaks"
Ewan McGregor "Fargo"

Best Actress in a TV Movie/Miniseries
Nicole Kidman "Big Little Lies"
Jessica Lange "Feud: Bette and Joan"
Elisabeth Moss "Top of the Lake: China Girl"
Susan Sarandon "Feud: Bette and Joan"
Reese Witherspoon "Big Little Lies" 

Best Supporting Actor
Peter Dinklage "Game of Thrones"
Sean Hayes "Will & Grace"
Alfred Molina "Feud: Bette and Joan"
Alexander Sarsgard "Big Little Lies"
David Thewlis "Fargo"

Best Supporting Actress
Millie Bobby Brown "Stranger Things 2"
Laura Dern "Big Little Lies"
Ann Dowd "The Handmaid's Tale"
Chrissy Metz "This is Us"
Megan Mullally "Will & Grace"

International Documentary Association (IDA) Award Winners

Best Feature: “Dina”
Best Short: “Edith+Eddie”
ABC News VideoSource Award: “LA 92”
Best Curated Series Award: “Independent Lens”
Best Limited Series: “The Defiant Ones”
Best Episodic Series Award: “Planet Earth II”
Best Short Form Series Award: “The New York Times Op-Docs”
Best Cinematography: Rodrigo Trejo Villanueva, “Machines”
Best Editing: Bill Morrison, “Dawson City: Frozen Time”
Best Music: Dan Romer and Benh Zeitlin, “Brimstone & Glory”
Best Writing: Chico Pereira, Manuel Pereira and Gabriel Molera, “Donkeyote”
Pare Lorentz Award: “Watani: My Homeland”
Special Mention: “Intent to Destroy”
Courage Under Fire Award: “City of Ghosts,” “Cries From Syria,” “Hell on Earth” and “Last Men in Aleppo”
David L. Wolper Student Documentary Award: “Man on Fire”, University of Texas, Austin
Career Achievement Award: Lourdes Portillo
Amicus Award: Abigail Disney
Emerging Documentary Filmmaker Award: Yance Ford

The 30th European Film Award Winners

The Square solidifies itself as a major Oscar contender for Best Foreign Language Film:

Best European Film
The Square

Best European Director
Ruben Ostlund "The Square"

Best European Actor
Claes Bang "The Square"

Best European Actress
Alexandra Borbely "On Body and Soul"

Best European Screenwriter
Ruben Ostlund "The Square"

Best European Documentary
Communion

Best European Animated Feature
Loving Vincent

Best European Comedy
The Square

Best European Cinematographer
Loveless

Best European Editor
BPM (Beats Per Minute)

Best European Production Designer
The Square

Best European Costume Designer
Spoor/Pokot

Best European Hair and Makeup Artist
Brimstone

Best European Composer
Loveless

Best European Sound Designer
A Monster Calls